המצבר של המלגזה בנוי בצורה שונה לחלוטין מזו שבה בנוי מצבר הרכב. מצבר רכב בנוי כיחידה אחת בעוד מצבר מלגזה בנוי ממספר תאים שכל אחד מהם מכיל כמות אחרת של וולט. העובדה שמצבר מלגזה בנוי ממספר תאים גורסת שבמידה והמצבר מתקלקל ברוב המקרים לא נצטרך להחליף את כולו, אלא רק את התא שנפגע. אורך חיים של מצבר פנימי תלוי באי אלו גורמים שנעים בין איכות המצבר שהותקן במלגזה ועד לתדירות ולאופן שבו תטפלו בו. אז איך אפשר לדאוג לתחזוקת מצבר המלגזה? מה עושים במקרה של תקלה? ואיך ניתן להאריך את חיי המצבר? הנה כל הפרטים.

מהו אורך חיים של מצבר פנימי של מלגזה?

כפי שאמרנו מצבר המלגזה מחולק לתאים תאים כאשר במידה והתאים הפנימיים מתקלקלים לא תמיד תידרש החלפת המצבר כולו. חשוב לציין כי במידה ותדאגו לטיפול שוטף ולתחזוקה ראויה של המצבר אורך חייו יכול להגיע גם לשנים רבות. לתחזוקת המצבר יש חלק רב ומשמעותי בתקינותו ולכן מומלץ מאוד לדאוג לכך ולא לדלג על כך. ישנם מצברים שונים : אלו המתאימים למלגזות למעברים צרים, מלגזות מלקטות וכו'. כל המצברים זקוקים לתחזוקה שוטפת, ללא יוצא מן הכלל, גם אם מדובר במלגזות חדשות וגם אם מדובר במלגזות יד שנייה.

אורך חיים של מצבר פנימי
מלגזה חצי חשמלית SH8E 01

איך דואגים לתחזוקת מצבר של מלגזה?

בדיקת מים במלגזה, בדיוק כמו ברכב, תורמת לשמירה על תקינות המצבר כמו גם על שאר חלקי המלגזה. אם ברכב נבצע בדיקת מים בתדירות של בערך פעם בשבוע (תלוי כמובן בסוג הרכב ובשנת הייצור שלו) הרי שבמלגזה נצטרך לעשות זאת מידי יום בתחילת יום העבודה של המלגזה. למרות שנדמה כי מדובר בפעולה "מעיקה" או בבזבוז זמן, זוהי פעולה שיכולה להאריך את חיי המצבר של המלגזה. בחלק מהמלגזות יהיה סימן מיוחד שיראה על כמות המים ובחלק מהן נצטרך להתקין מד מיוחד שיראה לנו את מצב המים.

היכן מחליפים מצבר מלגזה?

במידה ויש תקלה במצבר המלגזה שלכם מומלץ לקחת אותה למוסך מורשה לתיקון מלגזות. בנוסף למוסכים ניתן לגשת לחברה לשיווק ותיקון מלגזות שיוכלו שמחזיקה בכל החלקים הרלוונטיים והמדויקים עבור כל סוגי המלגזות. חשוב לזכור שישנם סוגים שונים של מלגזות: מלגזות מחסן, מלגזות דיזל, מלגזות חשמליות ועוד. כל מלגזה זקוקה למצבר מסוג אחר ויש למצוא אך ורק את המצבר שמתאים לה.