יצור קטנטן ושמו אדם

כבר בימי קדם נאלצו בני האדם להתמודד עם בעיה לא פשוטה – משקלו וכוחו המוגבלים של האדם אל מול המשאות הכבדים שעליו לשאת. בניית בתים, הובלת ציוד והעברת שקי תבואה היו כרוכים בצורך לשאת משקלים אדירים, ולו אף למרחקים קצרים. במהלך ההיסטוריה פותחו מגוון פתרונות לבעיה מטרידה זו, בהמות משא, מוטות עץ עגולים תחת אבני בניין, גלגיליות ועליהם חבלים הם רק חלק מהנסיונות להקל על מלאכת המשא.

מלגזות החוכמה שבהידראוליקה 

בשנת 1917 הומצאה לראשונה המלגזה. מדובר למעשה בכלי רכב המופעל בעזרת מנוע ואשר בחזיתו מוצב מנוף בעל שתי זרועות ברזל. המנוע מופעל לרוב על ידי בנזין או סולר וכן על ידי גז. זרועות הפלדה מיועדות להעלאה ולהנמכה על מנת לשאת את המשא. הכוח שבעזרתו ניתן לשנות את הגובה הוא הכוח ההידראולי – העברת לחצים בצינורות על ידי נוזלים. לזרועות הפלדה מחוברים שתי זרועות אנכיות קצרות, על מנת לשמור על המשא ולמנוע נפילתו.

היכן נוכל למצוא מלגזות? 

מלגזות עומדות לעזר כמעט בכל מפעל, בריכוזי תעשייה, בתי מלאכה גדולים ומחסנים. מטרת המלגזה היא להעביר משאות למרחקים קצרים, כגון פריקה של סחורה מבית המפעל והעמסתו על משאיות. בנמלי הים, למשל, בהם תנועה תמידית של סחורה יהיה צורך גדול במלגזות. הסחורה יושבת בדרך כלל על גבי לוחות עץ מיוחדים שמותאמים לזרועות המלגזה ומייעלים את העברת המשא.

פיתוחים וניואנסים

בשוק קיימים סוגים רבים ומגוונים של מלגזות, ועל אף העיקרון המשותף, הפרטים שונים ומציעים מספר אפשרויות. יש מלגזות שמונעות על ידי חשמל ובכך חוסכות בדלק. בחלקן ניתן לשלוט על התנועה של הזרועות בשלל כיוונים (מלבד האופציה להעלות ולהוריד, הקיימת בכל מלגזה, וכן האפשרות להטות את ראשיהן על מנת לשמור על יישור בשטח שאינו מישורי). מלגזות המותאמות להובלת חביות יכללו לפעמים צבתות מיוחדות לתפיסת החביות.

בטיחות במלגזה

על מנת לשמור על שיווי משקל מוצבת בחלק האחורי של המלגזה משקולת מברזל. מלבד זאת, בין הנהג והמשא מוצב חיץ השומר מפני פגיעה במקרה של נפילת המשא. הנהיגה על המלגזה מצריכה לימוד והכשרה, ובמדינות מסויימות התקן מחמיר ודורש הכשרה מקצועית ביותר על מנת לקבל רשיון להפעיל את הכלי.

גם באופן ידני

באופן פשוט יותר ופחות יקר, פועלות במקומות רבים עגלות  משטחים שמטרתן גם היא להרים משקלים רבים לטווחים קצרים. הרמת המשא בעגלות אלו נעשית בעזרת דיווש של היד והקיבולת בהן היא בדרך כלל פחותה.